دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/توافق اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر دوران پس از برگزیت

توافق اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر دوران پس از برگزیت

 پنج شنبه, 01 آذر 1397    18:40    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال_سرویس قدرتهای بزرگ/ نمایندگان اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر بیانیه‌ای سیاسی که چندوچون روابط آنها را پس از برگزیت مشخص می‌کند توافق کردند. این بیانیه قرار است به همراه سندی حاوی شرایط خروج بریتانیا یکشنبه در اجلاس سران به بحث گذاشته شود.

دونالد توسک، رئیس دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا، روز پنج‌شنبه اول آذر (۲۲ نوامبر) خبر داد که اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر طرح اولیه یک بیانیه سیاسی که آینده روابط میان آنها را برای دوران پس از "برگزیت" مشخص می‌کند به توافق رسیده‌اند. توافق بر سر این بیانیه سیاسی مقدمه‌ای برای نهایی کردن قرارداد برگزیت است که قرار است روز یکشنبه ۴ آذر (۲۵ نوامبر) در اجلاس سران اتحادیه اروپا تصویب شود.

توسک روز پنجشنبه در توییتی نوشت که "رئیس کمیسیون اروپا مرا مطلع کرد که توافق بر سر این بیانیه در سطح مذاکره‌کنندگان و در اصل در سطح سیاسی حاصل شده است." به گفته توسک این بیانیه سیاسی هنوز برای نهایی شدن نیازمند "تایید" سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

سران اتحادیه اروپا قرار است روز یکشنبه در بروکسل جمع شوند تا این بیانیه و یک سند جداگانه را که جزییات جدایی را مشخص می‌کند به تصویب برسانند. اتحادیه اروپا و بریتانیا هفته گذشته بر سر این سند ۵۸۵ برگی که ‌شرایط خروج بریتانیا را مشخص می‌کند به توافق رسیدند.

بریتانیا قرار است روز ۲۹ مارس ۲۰۱۹ (۹ فروردین ۱۳۹۸) اتحادیه اروپا را به صورت رسمی (برگزیت) ترک کند. با این‌همه قراردادهای ضروری باید در هفته‌های آتی نهایی شوند تا زمان کافی برای تصویب آن‌ها در پارلمان اروپا و پارلمان بریتانیا باقی بماند. دوران گذار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تنها می‌تواند "تا یک یا دو سال" تمدید شود.

کشورهای اتحادیه اروپا خواستار ضمانت‌های اجرایی بهتری در رابطه با این موضوع هستند که بریتانیا پس از خروج قادر نباشد محصولات خود را برای رقابت در بازار اروپا با هزینه‌های پایین‌ترعرضه کند.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، قرار است روز شنبه ۳ آذر (۲۴ نوامبر) برای مذاکرات بیش‌تر در آستانه اجلاس روز یک‌شنبه در بروکسل حاضر شود. او قرار است بعد از ظهر امروز، پنجشنبه، در پارلمان بریتانیا در رابطه با آخرین تحولات صحبت کند.

خانم می برای نهایی کردن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با مقاومت و مخالفت به ویژه از سوی روشنفکران کشورش روبروست.

 

منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته