پنجشنبه 1 فروردين 1398

Thursday 21 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/کاندیدای راست افراطی انتخابات برزیل: من طرفدار شکنجه هستم

کاندیدای راست افراطی انتخابات برزیل: من طرفدار شکنجه هستم

 یکشنبه, 06 آبان 1397    21:25    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال-سرویس قدرتهای بزرگ/ دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل برگزار می‌شود. ژایر بولسونارو، نامزد راست افراطی‌ موفق شد در دور نخست بیشترین میزان آرا را به دست آورد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که او در دور دوم انتخابات پیروز خواهد شد.

ژایر بولسونارو، نامزد حزب سوسیال لیبرال برزیل در دور دوم انتخابات این کشور از شانس پیروزی زیادی برخوردار است. او سیاستمداری راست‌گرا و افراطی است که تا کنون بارها اظهاراتی نژادپرستانه داشته است.

احتمال پیروزی بولسونارو، نامزد راست افراطی، باعث شده که جهان غرب با کنجکاوی و در عین حال نگرانی زیاد، رویدادهای سیاسی برزیل را دنبال کند. احتمال دارد که نتیجۀ انتخابات حوالی ساعت هشت شب به وقت برزیل (٢٣ به وقت جهانی) معلوم شود.

در دور نخست انتخابات که روز ۷ اکتبر برگزار شده بود، بولسونارو موفق به کسب ۴۶ درصد از آرا شده بود.

رقیب او در این انتخابات، فرناندو حداد از حزب کارگر تنها توانسته بود ۲۹ درصد از آرای مردم را به خود اختصاص دهد.

نظرسنجی‌های صورت گرفته حکایت از آن دارند که بولسونارو با کسب ۵۶ درصد آرا در برابر ۴۴ درصد رای فرناندو حداد می‌تواند پیروز دور دوم انتخابات برزیل گردد.
بولسونارو، افسر سابق و مدافع دوران دیکتاتوری

بولسونارو که ۶٣ سال دارد و قبلاً سروان ارتش بوده، با اینکه به سررشته نداشتن از اقتصاد اعتراف دارد و لقب "دونالد ترامپ برزیل" را گرفته اما دارای تجربۀ سیاسی طولانی است و از سال ١٩٩١ به عنوان نمایندۀ پارلمان فعالیت داشته است.

بولسونارو که به "پوپولیست"، ضد زن و ضد هم‌جنس‌گرا بودن شهرت یافته، رکن محبوبیت خود را با اتکا به شعار مبارزه با فساد کسب کرده است. او توانسته خود را به عنوان شخصیتی متفاوت با سایر سیاستمداران برزیلی معرفی کند. مشاوران تبلیغات بولسونارو با یادآوری سابقۀ نظامی او در عین حال وی را به عنوان شخصیتی "کله‌شق" معرفی می‌کنند که حاضر نیست زیر بار "بی‌عدالتی و زور" برود. گفته می‌شود که وی در ارتش، به خاطر کسب اضافه حقوق، قصد بمب‌گذاری داشته است. تبلیغ‌گران همچنین با تأکید بر "زور بازو"ی استثنایی بولوسونارو (یکی از القاب او "اسب" است)، از وی چهره‌ای شبیه به هنرپیشه‌های فیلم‌های عامیانه ساخته‌اند.

علاوه بر مبارزه با فساد، یکی دیگر از برنامه‌های اصلی بولسونارو آزاد کردن حمل سلاح است، با این هدف که "مردم شریف بتوانند خود عدالت را اجرا کنند".

حامیان اصلی بولسونارو

تا سال ١٩٧٠، از هر ١٠ برزیلی، ٩ نفر مذهب کاتولیک داشتند. اما امروزه تقریباً فقط نیمی از جمعیت ٢٠٠ میلیونی کشور کاتولیک باقی مانده است. به ویژه طی سی سال اخیر در برزیل، اِوانجلیست‌ها (مسیحیان انجیلی) -همان فرقه‌ای که در ایالات متحده شدیداً از ترامپ حمایت می‌کند – پیشرفتی سریع داشته به طوری که اینک تقریباً یک‌سوم جمعیت، خود را اونجلیست می‌داند.

بولسونارو هم که به خاندانی کاتولیک دارد در سال ٢٠١۶ به اوانجلیست‌ها پیوست. گذشته از این فرقۀ مذهبی، لابی قدرتمند کشاورزی صنعتی، صنایع تسلیحاتی برزیل و همچنین اکثر سران ارتش از حامیان اصلی بولوسونارو محسوب می‌شوند. وی که تاکنون صریحاً از سال‌های دیکتاتوری برزیل (از ١٩۶۴ تا ٨۵) دفاع می‌کرد، در روزهای اخیر سخنان سیاسی‌اش را کمی تعدیل کرده و اطمینان داده است که هیچگاه "دموکراسی را تهدید نخواهد کرد. وی به مردم قول داده که "بندۀ قانون اساسی" باشد و با اقتدار اما بدون زورگویی حکومت کند.

نژادپرستی و راست‌گرایی

ژایر بولسونارو به اظهارات و سخنان تحریک‌آمیز و نژادپرستانه شهرت دارد. شعارهای تند او و به‌ویژه اظهاراتش علیه اقلیت‌های ساکن برزیل ظرف روزها و هفته‌های گذشته بارها به جنجال‌های رسانه‌ای دامن زده است. خبرگزاری آلمان ( dpa) روز یکشنبه ۶ آبان (۲۸ اکتبر) بخش‌هایی از اظهارات تند و تحریک‌آمیز این سیاستمدار افراطی را لیست کرده است.

· اظهار نظر درباره پیروان نیروهای چپ‌گرا (اکتبر ۲۰۱۸):

«اگر این افراد مایلند در این کشور زندگی کنند، باید به قوانین ما گردن بنهند. در غیر این صورت، این‌ها یا باید کشور را ترک کنند یا باید روانه زندان شوند. ما این طرفداران سرخ را از کشور خود خواهیم راند.»

· اظهار نظر درباره رئیس‌جمهور بازداشت شده این کشور، لوئيس ایناسیو لولا دا سیلوا (اکتبر ۲۰۱۸)

«لولا، تو آنقدر در زندان می‌مانی تا بپوسی.»

· اظهار نظر درباره پاک‌سازی در برزیل (اکتبر ۲۰۱۸)

«برزیل شاهد یک پاک‌سازی گسترده‌ای خواهد بود که هیچ‌گاه در طول تاریخ خود تجربه نکرده است.»

· اظهار نظر درباره شکنجه (یک گفت‌وگوی تلویزیونی در سال ۱۹۹۹)

«من طرفدار شکنجه هستم و همه مردم برزیل نیز با من موافقند.»

· اظهار نظر درباره برابری زنان و مردان (گفت‌وگوی تلویزیونی ۲۰۱۶)

«من هیچ‌گاه به زنان و مردان حقوق برابر پرداخت نمی‌کنم. اما در برزیل زنان توانمند و کاربلد زیادی وجود دارد.»

· اظهار نظر درباره ماریا دو روساریو، نماینده زن پارلمان برزیل (۲۰۰۳)

«من هرگز به تو تجاوز نمی‌کنم، چون ارزش آن را نداری.»

· اظهار نظر درباره هم‌جنس‌خواهان (مصاحبه‌ای مطبوعاتی، ۲۰۱۱)

«من هیچ‌گاه نمی‌توانم پسری هم‌جنس‌گرا را بپذیریم و دوست داشته باشم. من نمی‌خواهم اداهای روشنفکرانه از خودم نشان دهم. من ترجیح می‌دهم چنین پسری در یک سانحه رانندگی بمیرد تا اینکه با مردان ریشو دمخور شود. اما چنین احتمالی وجود ندارد، چون پسر من خوب تربیت شده است.»

(سال ۲۰۰۲، یک گفت‌وگوی مطبوعاتی)

«من اگر ببینم دو مرد در خیابان هم‌دیگر را می‌بوسند، آن‌ها را خواهم زد.»

· اظهار نظر درباره فساد مالی (مصاحبه ۱۹۹۹)

«به باور من، ما باید ۳۰ هزار فرد فاسد را تیرباران کنیم. اول از همه باید از رئيس جمهوری [وقت] فرناندو هنریکه کاردوسو شروع کنیم.»

لوسونارو بارها درباره اقلیت‌ها و از جمله اقلیت‌رنگین پوست ساکن برزیل اظهار نظر کرده و گفته است: «از این‌ها کاری برنمی‌آید. حتی به درد تولید مثل هم نمی‌خورند.»

این سیاستمدار نژادپرست بارها بر ارزش‌های مسیحی کشور برزیل تاکید کرده و از مخالفان خواسته است که کشور را ترک کنند.


رقیب بولسونارو

فرناندو حدّاد ۵۵ ساله که لبنانی‌تبار است و به حزب کارگر برزیل تعلق دارد، خود را پیرو رئیس جمهوری پیشین، لولا دا سیلوا می‌داند. او در دوران دولت‌های چپِ لولا و دیلما روسف وزارت آموزش و پرورش را بر عهده داشت. وی که تاکنون تلاش کرده تا در برابر بولسونارو یک "جبهۀ جمهوری‌خواه" تشکیل دهد، به عقیدۀ ناظران برزیلی از شخصیتی مردم‌پسند برخوردار نیست.

برنامه‌های اصلی او در انتخابات جاری، کاهش بدهی‌های دولت و توقف روند خصوصی‌سازی است. فرناندو حدّاد هم که استاد دانشگاه است، طبعاً بر اهمیت مبارزه با فساد تأکید دارد، با اینحال به نظر می‌رسد که سخنان وی در این زمینه و لحن دانشگاهی و تکنوکرات او، در برابر شعارهای پرحرارت و جنجالی بولسونارو چندان به گوش برزیلی‌ها نرسد. در عین حال بخش عظیمی از مردم برزیل که طی شانزده سال اقتدار حزب کارگر از حکومت ناراضی بودند، ریاست جمهوری فرناندو حداد را بازگشت به همان سال‌های ناخرسندی و محرومیت می‌دانند.

 

منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته