دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/تلاش مخفیانه جان كري براي حفظ برجام

تلاش مخفیانه جان كري براي حفظ برجام

 شنبه, 15 ارديبهشت 1397    19:02    سرویس قدرت های بزرگ

اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت های بزرگ/به گفته بوستون گلوب، جان کری، وزیر سابق امور خارجه ايالات متحده دو هفته پیش در تلاش برای نجات توافق هسته ای 2015 بین ایران و قدرت های جهانی، با وزیر خارجه ایران دیدار کرده است.
این روزنامه آمریکایی از تلاش کری برای نجات برجام به عنوان «مأموریتی جسورانه، هر چند مخفی» نام برده و نوشته است: او برای وارد آوردن فشارهای بیرونی روی دولت ترامپ برای ماندن در برجام به فهرست‌هایی از ارتباطاتش متوسل شده که در دوران حضورش در وزارت خارجه آمریکا جمع‌آوری کرده است.

به گزارش اینترنشنال به نقل از جروزالم پست، کری با ظریف در سازمان ملل متحد در نیویورک برای دومين بار در چند ماه اخير به دنبال تهدیدهای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای خروج از توافق هسته اي در 12 ماه مه، دیدار کرده است.

ترامپ تا 12 مه (22 اردیبهشت) فرصت دارد تا درباره حفظ توافق هسته ای، یا به گفته خودش اصلاح یا خروج از آن تصمیم گیری کند. با وجود مخالفت متحدان اروپایی آمریکا، رئیس جمهوری آمریکا تاکنون نشان داده قصد دارد از آن خارج شود.
روزنامه آمریکایی بوستون گلوب در گزارش روز جمعه خود از لابی سنگین جان کِری در هفته‌های گذشته برای تداوم پایبندی کشورها به برجام و حفظ این توافق خبر داد.
این روزنامه افزود: کِری ماه گذشته با «فرانک والتر اشتاین‌مایر» رئیس جمهوری آلمان دیدار و رایزنی کرده است. وی همچنین با «فدریکا موگرینی» مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت و گوی تلفنی داشته و در پاریس و نیویورک به دیدار «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه رفته است.

رویترز هفته گذشته گزارش داد که دونالد ترامپ تصمیم به خروج از این توافقنامه، که به طور رسمی به عنوان "برنامه جامع اقدام مشترک" شناخته شده گرفته و اجازه خواهد كه تحریم های مربوط به برنامه هسته ای مجددا اعمال شوند.

همچنین جان كري روز سه شنبه گفته بود كه نمايش نتانياهو بر اهميت حفظ توافق تاكيد مي كند و اين توافق تاكنون موفق عمل كرده است.

منبع: جروزالم پست

مترجم: حسن حمزه

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته