شنبه 29 دي 1397

Saturday 19 January 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/تلاش برای منع موشک‌های بالدار اتمی

تلاش برای منع موشک‌های بالدار اتمی

 یکشنبه, 26 فروردين 1397    10:33    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال_سرویس قدرتهای بزرگ/ بسیاری از کارشناسان نظامی موشک‌های بالدار اتمی را بزرگ‌ترین خطر برای صلح می‌دانند. برمبنای اطلاعات سایت آلمانی "اشپیگل آنلاین" تیمی از کارشناسان در حال بررسی امکان ممنوعیت جهانی برای این موشک‌ها هستند.

به گزارش اینترنشنال به نقل از اشپیگل آنلاین، ناتو باید در انتظار بحثی پیرامون منع موشک‌های بالدار با کلاهک اتمی باشد. برمبنای اطلاعاتی که هفته نامه آلمانی "اشپیگل" به دست آورده، تیمی از کارشناسان در حال بررسی آمادگی کشورهای اروپایی عضو ناتو برای منع موشک‌های بالدار با کلاهک اتمی است.

رهبری این تیم کارشناسی را آندرو وبر، یکی از مقام‌های برجسته وزارت دفاع آمریکا در دوران زمامداری باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، و جان گوار، دریاسالار پیشین بریتانیا، به عهده دارند.

موشک‌های بالدار را می‌توان با کلاهک‌های متعارف یا هسته‌ای مجهز کرد. در صورتی که یک کشور با قدرت اتمی تهدید به استفاده از این موشک‌ها کند، برای کشور تهدیدشده مشخص نیست منظور استفاده از این موشک‌ها با کلاهک اتمی است یا کلاهک‌های متعارف.

جان گوار، دریاسالار پیشین بریتانیا، در این مورد می‌گوید در اوج درگیری وسوسه استفاده از موشک‌هایی با کلاهک اتمی بسیار زیاد است، زیرا این فکر وجود دارد که می‌توان شرایط را پس از استفاده از این سلاح نیز کنترل کرد.

در میان کشورهایی که دارای سلاح‌های اتمی هستند، تنها فرانسه، آمریکا و روسیه دارای سیستم موشک‌های بالدار هستند. پاکستان در حال توسعه چنین سلاحی است و چین و هند نیز می‌توانند از این اقدام پیروی کنند.

قبول منع جهانی موشک‌های بالدار با کلاهک اتمی می‌تواند شرایط اروپا را تثبیت کند و راهکاری باشد برای کشورهای غیراتمی جهان که دست به ساخت یا توسعه چنین تجهیزات نظامی نزنند.

دولت بریتانیا تلویحا اعلام کرده که مخالف موشک‌های بالدار با کلاهک اتمی است و کشورهای غیروابسته‌ای چون سوئیس و سوئد نیز موافق منع جهانی موشک‌های بالدار با کلاهک اتمی هستند.

آندرو وبر و جان گوار، رهبران تیم کارشناسی برای منع موشک‌های بالدار با کلاهک اتمی گفت‌وگوهای خود را در این باره با دولت آلمان نیز آغاز کرده‌اند.

منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته