دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/آغاز حمله‌های هوایی آمریکا علیه سوریه با همراهی بریتانیا و فرانسه

آغاز حمله‌های هوایی آمریکا علیه سوریه با همراهی بریتانیا و فرانسه

 شنبه, 25 فروردين 1397    08:27    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال_سرویس قدرتهای بزرگ/ آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سه هدف نظامی و پژوهشی در نزدیکی دمشق حمله کردند و دونالد ترامپ روسیه و ایران را محکوم کرد.

 

به گزارش اینترنشنال به نقل از منابع خبری مختلف، ترامپ در کاخ سفید جلوی دوربین رسانه‌ها، در ساعت ۲۱ روز جمعه ۲۵ فروردین به وقت واشنگتن دی‌سی اعلام کرد که دستورحمله به پایگاه‌های سلاح‌های شیمیایی بشار اسد در سوریه را صادر کرده و حملات آغاز شده‌اند. او گفت که در این حملات، بریتانیا و فرانسه با دولت ایالات متحده، همکاری خواهند کرد.

 

دقایقی بعد از نطق دونالد ترامپ، ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا هم اعلام کرد که به نیروهای نظامی این کشور دستور حمله داده است. امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هم اعلام کرده که به نیروهای این کشور دستور حمله داده است.

نخست‌وزیر بریتانیا در بیانیه‌ای گفته است "هیچ راه عملی دیگری به جز حمله نظامی وجود نداشت".

 

با این حال او تاکید کرده که هدف از این حمله‌ها "دخالت در جنگ داخلی سوریه و تغییر رژیم نیست."

 

آمریکا، بریتانیا و فرانسه گفته‌اند حملاتشان علیه تجهیزات و تاسیساتی بوده که با حمله‌های شیمیایی منتسب به حکومت سوریه مرتبط بوده‌اند.


این حمله‌ها در واکنش به حمله شیمیایی ادعایی اخیر به دوما است، که به گفته سازمان بهداشت جهانی تا ۷۰ نفر کشته داشته است و حدود ۵۰۰ نفر در آن آسیب دیده‌اند.


رئیس‌جمهوری آمریکا ضمن اعلام این حمله‌ها، به ایران و روسیه هم هشدار داد که دست از حمایت از بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه بردارند.


جیمز متیس گفت: قصد نداریم مواضع هدف حمله را به فراتر از مراکز مرتبط با تسلیحات شیمیایی سوریه گسترش دهیم.


رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا:مراکزی که هدف گرفته شدند مرتبط با توانمندی تسلیحات شیمیایی دولت سوریه بودند و ما مراکزی را انتخاب کردیم که خطرات تلفات نظامی عملیات را کاهش دهد.


دانفورد در تشریح مراکزی که در حمله ائتلاف غربی هدف گرفته شده‌اند گفت:
اولین هدف، تاسیسات تحقیقاتی در دمشق، که به گفته او "با تولید تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک مرتبط بوده است
دومین مرکز، انبار تسلیحات شیمیایی در غرب حمص بود.
سومین هدف که در مجاورت هدف دوم واقع شده بود مرکزی شامل انبار تسلیحات شیمیایی و یک مقر فرماندهی مهم بود.

 

اسکای نیوز اعلام کرد؛ مقام‌های آمریکایی می‌گویند بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ موشک به مواضع نظامی سوریه شلیک شده است.

 

تلویزیون حکومت سوریه می‌گوید نیروهای سوریه، "ده‌ها موشک" را در جریان این حمله ساقط کرده‌اند.

 

پنتاگون می‌گوید این دور از حملات تمام شده است.

 

در واکنش به این حمله‌های مشترک، آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: "هشدارهای ما ناشنیده ماند. باردیگر، ما داریم تهدید می‌شویم. هشدارداده بودیم چنین اقدام‌هایی بدون تبعات نخواهد ماند. همه مسئولیت این تبعات با واشنگتن، لندن و پاریس است."

 

پنتاگون می‌گوید قبل از این حمله‌های هوایی آمریکا و فرانسه و بریتانیا به سوریه، هیچ هماهنگی‌ای با روسیه نشده و به جز هماهنگی‌های همیشگی برای پرهیز از درگیری در آسمان سوریه، از پیش به آنها اطلاعی نداده‌اند.
پیش از آن دولت آمریکا گفته بود شواهدی که در دست دارند "با درجه خیلی بالا از اطمینان" است اما هم‌چنان در حال بررسی ترکیب مواد شیمیایی "استفاده‌شده در این حمله" است.

 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در نطقش گفت هدف از این حمله "ایجاد یک مانع بازدارنده علیه تولید، گسترش و استفاده از تسلیحات شیمیایی است".

 

سوریه تکذیب کرده است که حمله به دوما کار آن بوده است. روسیه هم کل ماجرا را صحنه‌سازی خوانده و هشدار داده بود که حمله کشورهای غربی می‌تواند به آغاز یک جنگ منجر شود.

 

رئیس‌جمهوری آمریکا در نطقش گفت: "هیچ مقدار از خون یا ثروت آمریکایی‌ها نمی‌تواند خاورمیانه را از مشکلاتش پاک کند. ما سعی‌مان را می‌کنیم ولی سرنوشت این منطقه در دست مردم خودش است."

 

روزنامه آمریکایی وال‌استریت‌ژورنال از قول منابع مطلعی که اسم نبرده، نوشته است در جلسه‌های تصمیم‌گیری در کاخ سفید، دونالد ترامپ گفته که می‌خواهد در این حمله‌ها، به ایران و روسیه هم ضرب شست نشان دهد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته