دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/سازمان ملل در بن بست سوریه/ روسیه و آمریکا قطعنامه‌های یکدیگر را وتو کردند

سازمان ملل در بن بست سوریه/ روسیه و آمریکا قطعنامه‌های یکدیگر را وتو کردند

 چهارشنبه, 22 فروردين 1397    08:13    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال_سرویس قدرتهای بزرگ/ اعضای شورای امنیت سازمان ملل در جلسه سه شنبه شب خود، پیش نویس سه قطعنامه را درباره حمله شیمیایی در سوریه ارائه کردند که همه آنها با شکست مواجه شدند.

به گزارش اینترنشنال به نقل از فارس، روسیه قطعنامه پیشنهادی غرب در زمینه حمله شیمیایی انجام شده در دوما را وتو کرد.
واسیلی نونزیا نماینده روسیه بعد از رای گیری درباره این قطعنامه در این نشست گفت: پیش‌نویس ارائه شده از سوی آمریکا، تلاشی برای منحرف کردن افکار عمومی و گامی دیگر به سوی تقابل است. آمریکا می‌خواهد ساز و کار پیشین را که عروسک خیمه‌ شب بازی مخالفان دمشق بود، احیا کند.

وی اضافه کرد؛ سوال من این است که اصلا چرا می‌خواهید تحقیق کنید؟ شما که از حالا نتیجه را مشخص کرده‌اید. شما نمی‌خواهید حقیقت را بدانید، بلکه مدت‌هاست که دنبال بهانه‌ای برای حمله بوده‌اید.

وی تاکید کرد که پارسال هم دقیقا همین مسیر طی شد و شما(غرب) با همین بهانه به سوریه حمله موشکی کردید. این بار هم کلاه سفیدها بهانه لازم را در اختیار شما قرار دادند.

نیکی هیلی نماینده آمریکا هم در این نشست گفت: این کشور «هفته‌هاست» که برای ایجاد ساز و کاری برای تحقیق درباره حملات شیمیایی در سوریه تلاش می‌کند و پیش‌نویس امشب بر اساس پیشنهادات کشورهای مختلف تنظیم شده است.

ما ژائو نماینده چین نیز در این نشست گفت که پکن هرگونه استفاده از زور را به ویژه در روابط بین الملل رد می‌کند.

شبکه المیادین که به متن پیش‌نویس آمریکا دست یافته گزارش داد، این قطعنامه ایجاد «ساز و کاری مستقل برای تحقیق» درباره حادثه دوما را خواستار شده و دولت سوریه را به «همکاری کامل» مکلف می‌کند. مشخص نبود این قطعنامه ذیل چه بندی از منشور تنظیم شده و تا چه حد الزام‌آور است.

پس از وتوی قطعنامه پیشنهادی آمریکا، پیش نویس ارائه شده توسط روسیه نیز در میان اعضای شورای امنیت به رای گذاشته شد که این قطعنامه نیز رای لازم را به دست نیاورد و نشست شورای امنیت بدون حصول نتیجه درباره سوریه به پایان رسید.

محتوای قطعنامه پیشنهادی مسکو این بود که از سازمان منع تسلیحات شیمیایی می‌خواهد درباره حادثه «دوما» تحقیق کند.

بعد از رای نیاوردن قطعنامه روسیه، مسکو پیش نویس دیگری را در حمایت از اعزام متخصصان سازمان منع سلاحهای شیمیایی به دوما ارائه کرد که این پیش نویس هم با وتوی آمریکا، فرانسه و انگلیس روبرو شد و تنها 5 رای کسب کرد. بنابراین شورای امنیت سازمان ملل در دستیابی به هرگونه راه حلی برای پاسخ به حمله شیمیایی صورت گرفته مورد ادعای غرب در دوما در غوطه شرقی تا کنون با شکست کامل مواجه شده است.

پایگاه خبری ایندیپندنت درباره جلسه امشب شورای امنیت نوشت؛ سازمان ملل درباره سوریه در بن بست است. روسیه و آمریکا قطعنامه‌های پیشنهادی یکدیگر را وتو کردند.

در پی پیشروی ارتش سوریه در شهر دوما واقع در غوطه شرقی دمشق، شنبه شب ۱۸ فروردین‌ماه (۷ آوریل) منابع محلی از وقوع حمله شیمیایی به این منطقه خبر دادند.

با آنکه «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد گفته هنوز قادر به تأیید گزارش‌های رسانه‌‌ای درباره حمله «دوما» نیست کشورهای غربی دولت سوریه را به انجام این حمله متهم کرده‌اند.

سوریه و روسیه ادعاهای مطرح شده درباره استفاده دمشق از تسلیحات شیمیایی در دوما را رد کرده‌اند و ایران درباره بهانه قرار دادن آن برای اقدام در سوریه هشدار داده است.

منبع: فارس

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته