شنبه 29 دي 1397

Saturday 19 January 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/دیدار ترامپ و کیم، تهدیدی تازه برای برجام؟

دیدار ترامپ و کیم، تهدیدی تازه برای برجام؟

 دوشنبه, 21 اسفند 1396    12:30    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال-سرویس قدرت‌های بزرگ/ ملاقات سران امریکا و کره شمالی می‌تواند خطری برای توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ با ایران (برجام) باشد. به نظر تحلیل‌گران احتمال می‌رود ترامپ با رسیدن به نوع تازه‌ای از توافق قصد دارد بر برجام خط بطلان بکشد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، قصد دارد از موضع قدرت با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روبرو شود. به نظر تحلیل‌گرانی که با روزنامه "وال‌استریت ژورنال" سخن گفته‌اند، این امر بر سرنوشت توافق هسته‌ای با ایران (برجام) اثر منفی خواهد گذاشت.

به نظر کارشناسان ترامپ قصد دارد نشان دهد که سرسختی او در برابر "برجام" موضع او را در برابر کره شمالی تقویت کرده است.

به اعتقاد ترامپ، توافق‌نامه‌ای که با تلاش‌های جدی قدرت‌های بزرگ و به ویژه با حمایت باراک اوباما با ایران منعقد شد، "بدترین توافق همه دوران‌ها" بوده است.

به نظر تحلیل‌گرانی که با این روزنامه امریکایی سخن گفته‌اند، ترامپ از سویی به دنبال لغو پیمانی است که به آن اعتقادی ندارد و از سوی دیگر مایل است به کره شمالی بگوید نباید به یک "توافق بد" مانند برجام امیدوار باشد.

بدین سان به نظر تحلیل‌گران، ترامپ به دیدگاهی کاملا متفاوت با برداشت‌های قبلی رسیده است: تا کنون ظن غالب این بود که فسخ برجام می‌تواند امکان رسیدن به توافقی با کره شمالی را دشوار کند، اما او بر آن است که فسخ برجام می‌تواند شانس توافقی مناسب با کره شمالی را افزایش دهد.

لغو برجام؛ "یک فاجعه"

برخی از تحلیل‌گران ارزیابی ترامپ را محاسبه‌ای نادرست دانسته‌اند. برای نمونه وندی شرمن، از اعضای اصلی تیم مذاکره‌کننده با دیپلمات‌های ایرانی، معتقد است که بیرون آمدن از برجام برای ایالات متحده یک فاجعه است، زیرا این کشور را در آن واحد با دو "معضل اتمی" روبرو خواهد کرد.

به نظر خانم شرمن دو موضوع کره شمالی را به خطر جدی‌تری از ایران تبدیل می‌کند: نخست این که کره شمالی با چندین آزمایش هسته‌ای نشان داده که در تولید بمب اتمی پیشرفت مؤثری داشته و در استفاده از آن نیز ابایی ندارد؛ از طرف دیگر کره شمالی پیوندهای اقتصادی محکمی با غرب ندارد و برخلاف ایران در برابر اقدامات تحریمی آسیب‌پذیر نیست.

رفتارهای نه چندان حساب شده‌ی ترامپ به گمانه‌زنی‌های متفاوتی میدان داده است، از جمله کارشناسی معتقد است که ترامپ در تعامل با کره شمالی و مواجهه با سرسختی رژیم پیونگ‌یانگ، متوجه خواهد شد که باید قدر توافق با ایران (برجام) را بداند.

منبع: دویچه‌وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته