جمعه 28 دي 1397

Friday 18 January 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/واکنش چین به اقدام نظامی هند در مالدیو

واکنش چین به اقدام نظامی هند در مالدیو

 سه شنبه, 24 بهمن 1396    17:46    سرویس قدرت های بزرگ

اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت های بزرگ/ روزنامۀ چینیِ گلوبال تایمز در سرمقالۀ خود به احتمال عملیات نظامی هند در مالدیوواکنش نشان داده است و هشدار داده که «هند نباید مخالفت چین با مداخلۀ نظامیِ یکجانبه را دست‌کم بگیرد».
به گزارش اینترنشنال به نقل از وب‌گاه «هندو»ی هندوستان، این رسانه که نزدیک به رژیم حاکم در چین شناخته می‌شود، همچنین مدعی شده است که چین در صورت ارسال نیروی نظامی یکجانبۀ هند به این منطقۀ بحران‌زده، واکنش نشان خواهد داد.
در این سرمقاله آمده است که بدون تصمیم سازمان ملل، هیچ زمینۀ حقیقی برای هرگونه مداخلۀ نظامی وجود ندارد. چین در امور داخلی مالدیو دخالت نخواهد کرد، اما این بدان معنی نیست که به کناری خواهد نشست و ناظر رفتارهای غیراصولی دهلی نو خواهد بود. اگر هند به صورت یکجانبه متوسل به نیروی نظامی متوسل شود، چین برای متوقف کردن آن وارد عمل خواهد شد.


این مقاله همچنین هشدار داده است که هند نباید مخالفت و واکنش چین را با مداخلۀ نظامی در مالدیو دست کم بگیرد.
بنا به نظر تحلیل‌گران، این اشاره که «مداخلۀ نظامی» هند با «اقدام چین برای متوقف کردن» آن همراه خواهد شد، دلالت بر این دارد که مقام‌های رسمیِ چین کماکان خواهان بالا گرفتن تنش‌ها با هند نیستند و تلاش دارند تنها وضعیت موجود را کنترل کنند. پیشتر یک منبع چینی به «هندو» گفته بود که «این (مالدیو) نبایستی تبدیل به مشکل دیگری (در روابط میان هند و چین) تبدیل شود».


سخنگوی وزارت خارجۀ چین، از وزیر خارجه وانگ یی نقل کرده است که پس از ملاقات با محمد سعید، فرستادۀ ویژۀ رئیس جمهور مالدیو عبدالله یمین، گفته است: «چین در مسائل داخلی مالدیو دخالت نخواهد کرد.»
پیشتر یک دیپلمات خارجی هم مدعی شده بود که دور تازه‌ای از گفتگوها پس از اجلاس بریکس در دسامبر گذشته میان شی و مودی شکل گرفته است. آن نشست با فاصلۀ کمی پس از بحران دوکلم صورت می‌گرفت و طرف به صورت نمادینی گفت که مسیر عبور زائران که به دنبال آن تنش بسته شده بود، دوباره باز خواهد شد.
بحران اخیر در مالدیو اوایل این ماه از آنجایی شروع شد که رئیس جمهور یمین، در برابر حکم دادگاه عالی که حکم به آزادیِ رئیس اپوزیسیون و برخی از اعضای پارلمان از زندان داده بود، سرپیچی کرد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته