يكشنبه 29 مهر 1397

Sunday 21 October 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/زیاده‌خواهی چین، تهدیدی مهم برای جادۀ ابریشم جدید

زیاده‌خواهی چین، تهدیدی مهم برای جادۀ ابریشم جدید

 شنبه, 23 دی 1396    16:53    سرویس قدرت های بزرگ

اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت‌های بزرگ/ پروژۀ راه ابریشم جدید چین که یک طرح عظیم برای تأسیس راه‌آهن، بزرگراه، بندر و تسهیلات دیگر حمل و نقل و تولیدی است، به یک مانع 14 میلیاردی در پاکستان برخورد کرده است.
به گزارش اینترنشنال به نقل از داون پاکستان، هرچند روابط چینی‌ها با پاکستان به قدری حسنه و نزدیک است که غول اقتصادی جهان در پاکستان «برادر آهنین» نامیده شده است، با این حال اختلاف نظر در مورد یکی از بخش‌های پروژۀ CPEC در پاکستان که بخشی از پروژۀ راه ابریشم است، باعث شده مشکلاتی در این مورد پدید بیاید.
به گفتۀ مقامات سازمان آب و انرژی پاکستان، اصرار چین برای مالکیت سهام یک پروژۀ مهم در این قالب که سد دیامرباشا است، باعث شده پاکستان واکنش نشان داده و روند این پروژه را متوقف کرده است. این مقام ادعا کرده درخواست‌های چین عملی نبوده و به سود منافع پاکستان نیست. این یکی از ده‌ها پروژه‌ای است که با مشارکت چین
در پاکستان اجرا می‌شود. هرچند مقامات چینی چینی ادعایی را انکار کرده‌اند، اما توقف روند این پروژه نشان از صحت ادعای طرف پاکستانی دارد.

این تنها پروژه‌ای نیست که با مشکل مواجه شده است؛ در حقیقت بسیاری از طرح‌هایی که از پاکستان تا تانزانیا و مجارستان در قالب راه جدید ابریشم تعریف شده، با مسائل مشابهی روبه‌رو شده‌اند و به علت مسائلی از قبیل سهم اندک کشور میزبان در منافع و یا سرمایه‌گذاریِ پروژه‌ها، با تأخیر مواجه هستند و یا به کلی مورد بازنگری و مذاکرۀ مجدد قرار گرفته‌اند.

در برخی مناطق هم چین با مسائل سیاسی ناشی از هراس کشور میزبان از هژمونی این بزرگترین قدرت اقتصادیِ آسیا مواجه شده است که به نوبۀ خود، همکاری را دشوار کرده است. بنابراین، اینکه پاکستان به عنوان کشوری که به اصطلاح، در جیب چین قرار دارد، پروژه‌ای را متوقف کرده و بگوید: با این شرایط حاضر نیست کار را ادامه دهد، خود نشان از این دارد که برنامه‌های اقتصادیِ فرامرزیِ چین آنگونه که شی جی پین مدعی است، بازی‌های برد-برد نیستند. این نکته‌ای است که رابرت کوپ، تحلیل‌گر اقتصادی در هنگ‌کنگ به آن اشاره دارد و مدعی است پروژۀ مورد بحث، چتری است که کوچک تعریف شده است، حتی با این حساب که در 65 کشور جهان عملیاتی شده یا در حال عملیاتی شدن و مذاکرات اولیه است.

با این حال، این واقعیت که به گفتۀ بانک توسعۀ آسیا، این منطقه برای حفظ نرخ رشد اقتصادی خود نیاز به سرمایه‌گذاری 26 تریلیون دلاری تا سال 2030 دارد، باعث شده کشورهای زیادی این طرح‌های توسعۀ چینی را با رغبت بپذیرند. حتی ژاپن هم بر خلاف امریکا، هند و روسیه که با تردید به موضوع می‌نگرند، سرمایه‌گذاری‌هایی را در این قالب صورت داده‌ است.
با این حال، مثال پاکستان و مثال‌های مشابهی در نپال که پروژۀ 2.5 میلیاردی تأسیس یک سد را به دلیل مشابهی متوقف کرد، نشان از آن دارد که این طرح‌ها منافع برابری برای کشورهای میزبان و چین به همراه ندارد.

 

 

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته