پنجشنبه 2 اسفند 1397

Thursday 21 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/حملۀ لفظی شدید ترامپ به پاکستان

حملۀ لفظی شدید ترامپ به پاکستان

 چهارشنبه, 13 دی 1396    11:15    سرویس قدرت های بزرگ

اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت‌های بزرگ/ به نظر می رسد دونالد ترامپ سال جدید میلادی خود را با حمله های توئیتری شدیدتری از قبل آغاز کرده است. طی سال گذشته ترامپ در چند نوبیت سیاست های دولت های پیشین ایالات متحده در قبال پاکستان را به باد انتقاد گرفته و گفته بود که کمک های نظامی به این کشور را باید متوقف کرد؛ او پاکستان را بهشت تروریست ها نامیده بود؛ سخنانی که نشانه هایی جدی از تغییر سیاست ریشه دار و سنتی اتحاد دو کشور را ارائه می کرد؛ با این حال، در بودجۀ نظامی امریکا کماکان ردیف کمک های پاکستان حذف نشده بود و این خبر خوبی برای ارتش این کشور که به کمک های خارجی وابسته است بود.

 

در هر حال، سال جدید آنگونه که انتظار می رفت برای پاکستانی ها آغاز نشد. «پاکستان به ما چیزی نداده است جز دروغ و فریب» این بخشی از توئیتی است که دونالد ترامپ شب گذشته دربارۀ پاکستان منتشر کرده است. وی همچنین گفته: آنها فکر میکنند رهبران ایالات متحده احمق هستند.

با این حال، او در ادامه گفته واشنگتن به شکل احمقانه‌ای تا کنون 33 میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده است؛ اما دیگر نه! البته او خاطرنشان نکرده است که این «دیگر نه» به چه معنایی است و چگونه عملیاتی خواهد شد؛ با این حال پاکستانی‌ها این بار این مسئله را جدی تلقی کرده اند. سفیر امریکا در اسلام آباد ساعت 9 شب گذشته با نخست وزیر خاقان عباسی جلسه داشته است. به همین ترتیب، قرار بوده است کابینۀ این کشور امروز (سه شنبه) برای بحث در این مورد تشکیل جلسه بدهند. 

همچنین ساعاتی پیش، سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرد این کشور در این لحظه قصد ندارد بودجۀ 255 میلیون دلاری تصویب شده برای پاکستان را به این کشور اختصاص دهد. این در حالی است که به گفتۀ برخی مقامات، پاکستان در ماه اگوست از طرف امریکا مطلع شده بود که این کشور موقتاً پرداخت 255 میلیون دلاری را که بخشی از کمک سالیانۀ 1.1 میلیارد دلاری است، معلق خواهد کرد تا این کشور جدیت خود در سرکوب کردن پایگاه های تروریستی را اثبات کند. پاکستان پس از آن یک طرح نظامی بزرگ بر علیه تروریست ها در سراسر کشور اجرا کرد، اما با تحولات اخیر چنین به نظر می رسد که این مسئله بین دو کشور حل نشده و نه تنها آن تعلیق موقتی رفع نشده است، بلکه احتمال قطع کل پروژه نیز وجود دارد.

 

هرچند لحن سخنگوی کاخ سفید به گونه ای نبوده است که بتوان نیت قطع دائمی همکاری های نظامی امریکا و پاکستان را برداشت کرد، با این حال، وضعیت پیچیده ای در روابط میان دو کشور حکمفرما شده است. ممکن است این سناریوها تنها برای زیرفشار قرار دادن پاکستان برای محدود کردن حضور چین در این کشور باشد و یا اینکه لابی های پرنفوذ هندی در ایالات متحده در این سناریوی جدی نقش داشته باشند. در هر حال، در صورت قطع و یا نزول جدی سطح همکاری میان امریکا و پاکستان، یک تحول استراتژیک جدی در منطقه به شمار خواهد آمد و پس از بیش از چهل سال همکاری استراتژیک، پاکستان دیگر امریکا را در کنار خود نخواهد دید.

 

 

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته