دوشنبه 19 آذر 1397

Monday 10 December 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/روزهای سخت مرکل با شکست مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی

روزهای سخت مرکل با شکست مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی

 دوشنبه, 29 آبان 1396    15:24    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال- سرویس قدرت های بزرگ/ حزب دمکرات آزاد آلمان از مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی خارج شد. کریستیان لیندنر، رئیس این حزب، گفت که مشکل به عدم اعتماد بین طرفین و نبود ایده‌های مشترک برای مدرنیزه کردن کشور باز می‌گردد.

مذاکرات چهار هفته‌ای میان احزاب متحده (دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی)، حزب دمکرات آزاد (FDP) و حزب سبزها برای تشکیل دولت ائتلافی آلمان، با خروج اف‌د‌پ از گفت‌وگوها به نتیجه نرسید. شامگاه یکشنبه (۱۹ نوامبر / ۲۸ آبان)، کریستیان لیندنر، رئیس حزب دمکرات آزاد گفت: «طرفین نتوانستند به یک مبنای اعتمادآفرین و ایده‌ای مشترک برای مدرن کردن کشور دست یابند.»

او در توییتر نوشت: «ما کسی را به عدول از اصول ‌متهم نمی‌کنیم اما خودمان بر سر مواضع‌مان می‌ایستیم. ما به خاطر تغییر انتخاب شدیم. عدم حضور در دولت بهتر است از حضور بد در آن.»

لیندنر توضیح داد که پس از چند هفته، «اسناد چانه‌زنی‌ها پر است از تناقض‌ها، پرسش‌های پاسخ داده نشده و اختلاف ‌نظر بر سر اهداف». او گفت که حزب دمکرات آزاد حاضر نیست به توافقی فرمالیته، آن هم با هزینه مردم تن بدهد.

لیندنر گفت که حزب دمکرات آزاد به خطیر بودن وضعیت کشور واقف است اما چنین تصمیمی را گرفته زیرا تغییرات مورد نظر در مذاکرات قابل دستیابی نبودند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، با ابراز تاسف از خروج حزب دمکرات آزاد از مذاکرات ائتلاف گفت احزاب متحده باور داشتند که راه مشترکی برای توافق وجود دارد. او اعلام کرد که مراتب و جزئیات امر را به اطلاع فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری، خواهد رساند.

آنگلا مرکل افزود که به عنوان مسئول دولت، تمام مساعی خودش را به کار می‌گیرد تا آلمان از این وضعیت دشوار بیرون بیاید.

کاترین گورینگ اکهاردت، رئیس فراکسیون سبزها در پارلمان آلمان، از «اف‌دپ» انتقاد کرد که به مسئولیت خودش در تشکیل دولت ائتلافی عمل نکرد. خانم اکهاردت گفتٰ: «احزاب متحده، اف‌دپ و سبزها تنها در نکاتی جزئی با هم اختلاف نظر داشتند. در موضوع حفظ محیط زیست، کشاورزی و مهاجرت بین طرفین اشتراک نظرها بیشتر از آن چیزی بود که تصورش می‌رفت.»

جم اوزدمیر، رهبر حزب سبزها نیز تصمیم حزب دمکرات آزاد برای خروج از مذاکرات ائتلافی را نکوهش کرد و گفت، سبزها تا آخرین ثانیه‌ها آماده بودند تا یک ائتلاف تشکیل شود اما یکی از طرفین این آمادگی را نداشت: «متاسفانه اف‌د‌پ از همان آغاز نشان داد که آماده چنین روندی نیست، در حالی که سبزها در مذاکرات نسبت به بسیاری مسائل منعطف بودند.»

حزب سوسیال دمکرات آلمان (SPD) هم پس از شکست ائتلاف جاماییکا هرگونه مشارکت در دولت آتی را رد کرد. رولف اشتنگر، معاون این حزب، در توییتر نوشت که موضع این حزب هیچ تغییری نکرده و هر گونه ورود به دولت منتفی است. حزب سوسیال دمکرات پس از ریزش شدید آرای‌‌اش در انتخابات اکتبر، از ائتلاف بزرگ با احزاب متحده بیرون آمد.

در این میان، اتاق صنایع و بازرگانی آلمان نسبت به «فاز طولانی ناامنی» و تاخیر در تشکیل دولت ابراز نگرانی کرده است. اریک شوایتزر، رئیس این اتاق، ناروشن بودن وضعیت دولت برای اقتصاد آلمان را «یک نومیدی» خواند.

به عقیده شوایتزر، فرصت برای عبور از مرزهای اید‌ئولوژیک و یافتن راه‌حلی اصولی در این میان از دست رفت: «اینک با تاخیری طولانی در پرداختن به مهم‌ترین مسائل پیش رو مواجه هستیم.»

اتاق صنایع و بازرگانی آلمان در عین حال ابراز اطمینان کرده که طرفین بتوانند به مصالحه‌ معقولی دست یابند.

منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته