دوشنبه 2 مهر 1397

Monday 24 September 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/هشدارهای بین‌المللی نسبت به نقض برجام از سوی آمریکا

هشدارهای بین‌المللی نسبت به نقض برجام از سوی آمریکا

 دوشنبه, 17 مهر 1396    22:01    سرویس قدرت های بزرگ

اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت‌های بزرگ/ آلمان روز دوشنبه هشدار داد که شکست توافق هسته‌ای با ایران منجر به رد هرگونه توافق توسط کره شمالی خواهد شد کرملین به‌نوبه خود نیز به هرگونه عواقب منفی، در صورت خروج ایالات‌متحده و عقب‌نشینی از توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد، چین نیز امیدوار بود که این موافقت‌نامه باقی بماند.

به گزارش اینترنشنال به نقل از الجزیره، گابریل، وزیر امور خارجه آلمان، نسبت به نگرانی کشورش از احتمال رد توافق هسته‌ای با ایران توسط ترامپ گفت. وی هشدار داد در صورت اتخاذ این تصمیم، وضعیت امنیتی در جهان وخیم‌تر خواهد شد.

گابریل اشاره کرد که اگر غرب نتواند با ایران کنار بیاید بعید است کره شمالی به توافق هسته‌ای مشابه تن دهد.

در همین زمینه دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، به خبرنگاران گفت: «واضح است که اگر یک کشور از این توافقنامه به‌ویژه یک کشور عمده مانند ایالات‌متحده خارج شود، پیامدهای منفی خواهد داشت».

وی افزود که پرزیدنت ولادیمیر پوتین بارها از اهمیت توافق ستایش کرده است.

همچنین هوآ چانیونگ، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: توافق هسته‌ای ایران نشان‌دهنده آن است که چگونه می‌توان اختلافات را از طریق مذاکرات و به طرز صلح‌آمیز حل کرد.

وی افزود: توافق هسته‌ای ایران نقش مثبت و مهمی در تضمین عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای و حفاظت از صلح و ثبات در خاورمیانه بازی کرده است.

هوآ گفت: ما امیدواریم که توافق جامع هسته‌ای ایران با جدیت اجرا شود.

از سوی دیگر ترزا می در تماس تلفنی با نتانیاهو تأکید کرد که بریتانیا کاملاً به برجام پایبند است و آن را برای امنیت منطقه حیاتی می‌داند.

یک سخنگوی دولت انگلیس درباره این تماس تلفنی گفت: «آن‌ها درباره ایران صحبت کردند و خانم نخست‌وزیر بر اهمیت توافق هسته‌ای ایران که احتمال دستیابی این کشور به سلاح اتمی را تا بیش از یک دهه خنثی کرد، تأکید نمود».

این دو اما با بیان اینکه لازم است جامعه جهانی تهدیدات ایران برای کشورهای عربی خلیج‌فارس را در نظر بگیرید، خواستار تلاش کشورهای مختلف برای عقب راندن آنچه فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در منطقه ادعا کردند، شدند.

پیش‌تر برخی منابع تأیید کرده‌اند که ترامپ به‌زودی اعلام می‌کند که ایران به توافق هسته‌ای که بر محدود کردن برنامه هسته‌ای خود در ازای تخفیف تحریم‌های اعمال‌شده پایبند نبوده است.

اما این در حالی است که برخی از مقامات واشنگتن اعلام کردند که ترامپ این توافق را لغو نخواهد کرد، اما روزنه‌هایی را برای کنگره جهت تحمیل تحریم‌های جدید علیه ایران ای

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته