دوشنبه 2 مهر 1397

Monday 24 September 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/چین به دنبال گرفتن جای آمریکا در نهادهای بین‌المللی

چین به دنبال گرفتن جای آمریکا در نهادهای بین‌المللی

 یکشنبه, 16 مهر 1396    11:47    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال- سرویس قدرت های بزرگ/ نشریه «فارین پالیسی» در یادداشتی نوشت با عقب‌نشستن آمریکا از سازمان‌های بین‌المللی، این کشور چین است که جای خالی آن را پر کرده و تلاش می‌کند این سازمان‌ها را به خدمت منافع خود درآورد.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به اینکه «کیان تانگ» یکی از اعضای چینی دفتر سازمان علمی فرهنگی آموزشی ملل متحد (یونسکو) تلاش می‌کند ریاست یونسکو را به دست بگیرد، آمده است که وی یکی از چندین تبعه چینی است که پکن سعی می‌کند آنها را در راس سازمان‌های بین‌المللی قرار دهد.

فارین پالیسی این تلاش‌ها را نشانه تمایل پکن برای اعمال هرچه بیشتر قدرت نرم و پر کردن جای خالی سیاسی دولت آمریکا – که به چندوجهی بودن بدبین شده – توصیف می‌کند.

در سال‌های اخیر، شهروندان چینی منصب‌های مهمی را در بانک جهانی، اینترپل، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، اتحادیه جهانی مخابرات و سازمان هوایی بین‌المللی به دست آورده‌اند.

این نشریه در ادامه تحلیل کرد که چین به سادگی از قدرت اقتصادی و سیاسی روزافزونش در سازمان ملل استفاده می‌کند تا دارایی‌های ترک‌شده توسط آمریکا و متحدانش را به دست آورده و در خدمت منافع خود قرار دهد.

منبع: فارس

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته